23 Δεκεμβρίου, 2023

Ξενάγηση στην έκθεση life in space – Α’ και Β’ Λυκείου

Οι μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου του σχολείου μας, επισκέφτηκαν στις 11 Δεκεμβρίου στο Ολυμπιακό κέντρο στο Γουδί την έκθεση Life in space,
την οποία έχουν επισκεφτεί πάνω απο 3.000.000 θεατές σε όλο τον κόσμο, καθώς παρουσιάζει εκθέματα από την τεχνολογία
που χρησιμοποιήθηκε απο την αρχή για την κατάκτηση του διαστήματος.

Ειδικότερα, οι μαθητές είδαν από κοντά αντικείμενα από την πρώτη απόπειρα εκτόξευσης πυραύλου στο διάστημα, αντίγραφα σκαφών, τις στολές των αστροναυτών, αναμνηστικά από τις διάφορες αποστολές, μοντέλα δορυφόρων, δείγματα φαγητών, κ.α.
Επίσης, είδαν και άγγιξαν βράχο απο τη σελήνη, ενώ παρουσιάστηκε και το έργο του μηχανικού Wernher von Braun που θεωρείται πρωτοπόρος της πυραυλικής και διαστημικής τεχνολογίας. Οι μαθητές παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την ξενάγηση και απαντήθηκαν με αυτό τον τρόπο ερωτήματα που τους απασχολούσαν αναφορικά με την κατάκτηση του διαστήματος.