5 Νοεμβρίου, 2022
28η Οκτωβρίου 2022
![viber_image_2022-11-05_12-09-53-006](https://theomitor.edu.gr/wp-content/uploads/2022/09/viber_image_2022-11-05_12-09-53-006.png)
Την Τετάρτη 26 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας εκδήλωση για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Προηγήθηκε η καθιερωμένη τελετή παράδοσης της Σημαίας και ο ορισμός Σημαιοφόρου και Παραστατών καθώς και η Απονομή Αριστείων και Βραβείων για το σχολικό έτος 2021-22. Μαθητές και μαθήτριες της Β’ Γυμνασίου συμμετείχαν στη γιορτή με μια διαφορετική προσέγγιση: μέσω ενός τηλεοπτικού παιχνιδιού ιστορίας απαντήθηκαν με ελκυστικό και κατατοπιστικό τρόπο βασικά ερωτήματα όπως: ποιοι ήταν οι πρωταγωνιστές του πολέμου, ποια τα αίτια, ποιες οι συνέπειες, τι σημαίνει ναζισμός και φασισμός, τι ήταν το Ολοκαύτωμα.