27 Οκτωβρίου, 2023

Σχολική Εορτή: 28η Οκτωβρίου

Το μεγάλο ρολόι του χρόνου χτυπά αδιάκοπα. Κάπου κάπου, χτυπά τις ημερομηνίες εκείνες που, είναι για μας τους Έλληνες οι επέτειοι των εθνικών μας εορτών. Σ’ αυτές, ο χρόνος σταματά για λίγο, για να γυρίσουμε πίσω τη σκέψη μας και να βιώσουμε τη σημασία τους. Ζούμε τότε τις κορυφαίες στιγμές της ιστορίας μας, τιμούμε τους ήρωές μας.

Μια τέτοια λαμπρή ιστορική επέτειος, είναι κι αυτή της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η σημερινή μέρα είναι γιορτή των Ελλήνων. Είναι γιορτή του Ελεύθερου πνεύματος. Και σαν ελεύθερος λαός, σαν Έλληνες τιμούμε τους ήρωες του 1940 και τους υποσχόμαστε πως αν κάποτε βρεθούμε μπροστά σ’ ένα νέο 40, ξανά μ’ ένα ΟΧΙ θ’ απαντήσουμε! Έτσι, οι μαθητές της Δ’ τάξης και η χορωδία του Σχολείου μας τίμησαν όλους τους ήρωες με τη θεατρική παράστασή τους. Μας έδειξαν μέσα από τα θεατρικά τους τις δυσκολίες των φαντάρων στο μέτωπο, τη βοήθεια των γυναικών και έστειλαν το δικό τους μήνυμα για την Ειρήνη μέσα από ένα διαδραστικό παραμύθι!

Ζήτω η 28η Οκτωβρίου 1940!

Ζήτω η Ελλάδα!