22 Νοεμβρίου, 2022

Συμμετοχή στο πρόγραμμα: “Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία”

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία» του δήμου Αθηναίων για τα σχολεία της Αθήνας, έχει στόχο να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τα μνημεία, τα ιστορικά κτήρια, την ιστορία των πόλεων, το τοπίο και τα αρχεία. Υλοποιείται από την Τεχνόπολη του δήμου Αθηναίων σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και με την ενεργό συμμετοχή της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα κατά το σχολικό έτος 2021-2022 με μαθητές της Γ γυμνασίου. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο κέντρο της Αθήνας από την ομάδα Monumenta (αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία για την προστασία της φυσικής και αρχιτεκτονικής κληρονομιάς Ελλάδας και Κύπρου) και μελέτησαν το Αρχοντικό Λασσάνη της Πλάκας που σήμερα στεγάζει το Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων. Στην συνέχεια συμμετείχαν στην μαθητική διαβούλευση και τέλος παρουσίασαν την έρευνα τους και τις εργασίες τους στην Γιορτή λήξης που πραγματοποιήθηκε στην Τεχνόπολη του δήμου Αθηναίων όπου και έλαβαν μέρος σε δημιουργικές δραστηριότητες.