27 Φεβρουαρίου, 2024

Soft-Skills (Goethe Institut) – Γερμανικά Λυκείου

Οι μαθητές των Γερμανικών τόσο της Α’ όσο και της Β’ , Γ’ τάξης του Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία στο χώρο του σχολείου
να λάβουν μέρος στο εργαστήρι του Γερμανικού Ινστιτούτου (Goethe Institut) με τίτλο : “Soft- Skills”.

Παρόλο που στους περισσότερους μαθητές ο όρος αυτός ήταν εντελώς άγνωστος,κατάφεραν με τη βοήθεια της Κας Καιλογλου Ισάιας (υπεύθυνη του εργαστηρίου),όχι μόνο να κατανοήσουν τον όρο αυτό, αλλά κυρίως να βιώσουν μέσα από ποικίλλες δράσεις και παιχνίδια,κινητικά και στατικά τόσο στη γερμανική όσο και στην ελληνική γλώσσα τιςδεξιότητες και να τις κάνουν κτήμα τους στον διάλογο – ανοιχτή συζήτηση που ακολουθούσε μετά από κάθε δραστηριότητα.
Δύσκολες και αφηρημένες έννοιες για τους έφηβους μαθητές όπως η “ενσυναίσθηση”, η “συμπερίληψη” αλλά και πιο οικείες όπως η “ συνεργασία”, η “ενεργητική ακρόαση” και η “ομαδικότητα” απέκτησαν νόημα για τους μαθητές, οδηγώντας τους σε μονοπάτια αυτογνωσίας και αυτοβελτίωσης.
Θερμά Συγχαρητήρια στην Κα Καιλογλου αλλά και στους μαθητές που με ωριμότητα και υπεύθυνη αντιμετώπιση ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το εργαστήρι αυτό!