22 Νοεμβρίου, 2023

Επίσκεψη Δημοτικού στο Θωρηκτό “Αβέρωφ”

Στο πλαίσιο του εορτασμού των επικών γεγονότων που συνέβησαν μετά την ιστορική μέρα της 28ης Οκτωβρίου 1940, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ Δημοτικού του σχολείου μας επισκέφτηκαν ένα εξαιρετικό μνημείο ηρωισμού και εθνικής υπερηφάνειας, το Θωρηκτό “Αβέρωφ”.
Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του, μάθαμε πολλά για ανεπανάληπτα κατορθώματα των πληρωμάτων του στους Βαλκανικούς πολέμους, τον Α’ και Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο και νιώσαμε εθνικά υπερήφανοι!

Είχαμε, επίσης, την ευκαιρία να δούμε το πιστό αντίγραφο αθηναϊκής τριήρους (5ος αιώνας π. Χ.) με το όνομά “Ολυμπιάς” που βρίσκεται δίπλα στο θωρηκτό. Εντυπωσιακή, μας θύμισε τον χρησμό των Δελφών για τα “ξύλινα τείχη”, τις τριήρεις. Αυτές προστάτευσαν τους Έλληνες από την εισβολή των Περσών και απέδειξαν την αξία τους στην κρίσιμη ναυμαχία της Σαλαμίνας το 480 π.Χ.

Ήταν το καλύτερο “διαδραστικό μάθημα Ελληνικής Ιστορίας” που βίωσαν τα παιδιά μας!